Ręka metodyki
Ręka metody (metodyki) to, krótki opis metody harcerskiej, który zamieścił Jan Rossman w książce „Szkoła za Lasem”
Jan Rossman
Harcmistrz Jan Rossman to harcmistrz, członek Głównej Kwatery Szarych Szeregów, jeden z komendantów Chorągwi Warszawskiej ZHP, dowódca siatki pomocy więźniom, twórca kursów podharcmistrzowskich Szarych Szeregów „Szkoła za lasem”, specjalista budownictwa lądowego.
HSW wg Jana Rossmana
Metoda harcerska jest opisana w formie trójkąta wpływów wychowawczych na który składają się: rodzina, szkoła i rówieśnicy. Celem harcerstwa jest taka organizacja wpływu rówieśników na siebie nawzajem, aby pobudzali oni się do pracy nad sobą w określonym kierunku.
Ręka metodyki jest podana jako praktyczna realizacja metody. Być może powinno się wrócić jednak do oryginalnej podanej nazwy, bo pojęcie „metodyka” jest także współcześnie bliższe temu o co chodzi Rossmanowi (jak praktycznie realizuje się opisana wyżej metoda).
Na rękę składają się: dobrowolność, system zastępowy, współzawodnictwo i współdziałanie, oddziaływanie pośrednie, stopniowanie, świeże powietrze (przyroda).
W oryginale te elementy opisane są w następujący sposób:
- dobrowolność (dłoń) to oddziaływanie od wewnątrz, praca nad sobą, wskazywania nie zakazy, wyrażanie się osobowości
- system zastępowy (duży palec) to małe naturalne grupy, duch zastępu, szkoła przodownictwa, karność wobec rówieśnika
- współzawodnictwo i współdziałanie (palec wskazujący) czyli po prostu gry i zawody
- wzajemność oddziaływań (trzeci palec) czyli brak podziału na wychowawców i wychowanków, braterstwo
- oddziaływanie pośrednie (czwarty palec) czyli przez wędkę, przeżycie, a nie kazanie i naukę, ucz się z własnych błędów
- stopniowanie (piąty palec) to trudność zależnie od wieku i umiejętności, stałe doskonalenie się i wyniki
- świeże powietrze (ramię) czyli przyroda, życie polowe
Do pobrania
Przygotował
Marcin Bednarski
Drużynowy 56 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej "Brzask" i 56 Warszawskiej Drużyny Wędrowniczej "Nieprzemakalni" w latach 1995-2005. Instruktor kształcenia, członek komendy hufca Warszawa-Żoliborz, członek zespołu przeprowadzającego reformę Systemu Instrumentów Metodycznych w ZHP.