Wyniki wyszukiwania

na razie nie ma nic z tymi frazami...

Loading

Przewiń w dół

Gdzie jest stanica Bublewskiego?

Zdjęcie

Stanica Aleksandra Kamińskiego w Buczu jest znana, bo wszyscy harcerze śpiewają przy rozpalaniu ogniska, a czy wiecie gdzie jest teraz Stanica Bublewskiego? Pisze o tym Rafał Klepacz w tekście w Magazynie Czuwaj! To oczywiście jacht morski Związku Harcerstwa Polskiego Zawisza Czarny. Utrzymanie żaglowca jest drogie (jak to żaglowca), Od lat trwają dyskusje czy to ma sens. Jeden z zarzutów wobec niedawno odwołanej GK dotyczył wzięcia kredytu właśnie na poważny, ale potrzebny remont Zawiszy. hm. Rafał Klepacz wyjaśnia w swoim artykule sąd wziął się Zawisza:

Witold Bublewski wraz z inżynierem okrętnictwa Stanisławem Ludwigiem dokonują jego przebudowy na żaglowiec szkolny dla ZHP. Będzie się nazywał, a jakże, Zawisza Czarny. Tak, jak jego przedwojenny poprzednik. Bublewski, zarażony ideą Zaruskiego, starał się wrócić do wychowania morskiego na żaglowcu. Pierwszym kapitanem Zawiszy został bohaterski dowódca okrętów podwodnych z II wojny światowej kmdr. Bolesałw Romanowski. Jednym z pierwszych oficerów – Jan Ludwig. Syn Stanisława, budowniczego Zawiszy.

Artykuł jest długi, ale pełen opisów prawdziwych przygód. Na przykład ta dotycząca Rejsu Pokoju, który odbył się w 1999 roku, a o którym jest niezbyt głośno. W 2021 kiedy także przeżywamy wiele napięć i podziałów opis tej przygody może dodać otuchy:

Na pokład zamustrowani zostają uczestnicy z różnych, skonfliktowanych ze sobą krajów. Są Palestyńczycy i Żydzi, są Grecy z Cypru i Turcy, są Bośniacy i Serbowie, i to zaledwie 2 lata po zakończeniu krwawej wojny bałkańskiej. Są żydzi, muzułmanie, chrześcijanie różnych obrządków. Oficerowie – to instruktorki i instruktorzy harcerscy z Polski. Po dwóch dniach ludzie z nienawidzących się nawzajem nacji tworzą jedną załogę. Okazuje się, że wychowanie morskie działa.

Zainteresowani? Przeczytajcie cały tekst w Magazynie Czuwaj!

Kliknij na obraz aby przeczytać cały artykuł w magazynie CZUWAJ!

Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o MetodoLogos

Oglądaj. Korzystaj. Dołóż cegiełkę.

MetodoLogos to projekt, którego celem jest stworzenie serwisu z kompletnym opisem metody harcerskiej tworzonym przez wszystkich dla wszystkich

OK, ale o co tu w ogóle chodzi? Jak to się zaczęło?

Z większą rozkminką

Jeżeli jesteś wielkim rozkminiaczem i chcesz przede wszystkim wiedzieć skąd się coś wzięło i dlaczego - ta wersja jest dla ciebie. Jest nieco dłuższe i zawiera trochę większą dawkę szydery.

Bardziej praktycznie

Jeżeli jesteś człowiekiem czynu, który lubi kiedy jest napisane prościej i konkretnie co się będzie działo ta wersja jest dla ciebie. Zawiera tylko częściowy opis historii powstania pomysłu.

Dobra, powiedzmy, że czaję, ale co dokładnie tutaj znajdę?

Serwis jest ciągle w fazie rozwoju także zanim poleco hejty, że czegoś nie znalazłeś/aś daj nam … z rok chociaż xD. Tutaj prawdziwa incepcja: wolontariat w wolontariacie.

Wypas! Jak mogę pomóc?

Bardzo się cieszymy, że Twoje serce zapałało chęcią pomocy. Współtworząc nasz serwis możesz nie tylko zrobić coś dobrego i fajnego, ale także zrealizować w atrakcyjny i nietuzinkowy sposób zadanie w ramach próby na stopień instruktorski, sprawność mistrzowską itp, a także połączyć to z rozwojem osobistych pasji czy umiejętności. Ze swojego udziału otrzymasz opinię doświadczonego harcmistrza/harcmistrzyni do przedstawienia komisji czy kadrze kursu. Wieczna pamięć gratis!

Mężczyzna w mundurze harcerskim Związku Harcerstwa Polskiego mówiący przez mikrofon ©ZHP / fot. Arkadiusz Wydro

Zostań autorem

Przede wszystkim chcemy aby jak najwięcej osób wzięło udział w tworzeniu tego serwisu, żeby był on wypełniony możliwe największą liczbą głosów. Jeśli masz jakieś zdanie, potrafisz na podstawie własnego doświadczenia opisać choćby jeden aspekt (element, cechę) metody harcerskiej to znaczy, że możesz zostać autorem.

Przede wszystkim możesz zaproponować swoje PODEJŚCIE do elementu, cechy metody harcerskiej w formie filmu do ok. 5 minut. (dobre zadanie na PHM).

Możesz także zredagować HASŁO do projektu WIKIO np. system małych grup. Nie musisz wymyślać nic swojego, ale zredaguj tekst na podstawie różnych podejść np. historycznych czy z różnych organizacji.

Możesz także zaproponować współczesny CYTAT do projektu WIKIO. Jeśli jakiś znajomy drużynowy, szczepowy, zastępowy napisał gawędę czy artykuł, w którym znalazłeś jakieś dobre zdanie, sentencję, celną linijkę dodaj je i opisz możliwie szeroko autora i okoliczności.

Dwoje instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego siedzący z laptopami na kolanach ©ZHP / fot. Agnieszka Madetko-Kurczab

Wesprzyj w sieci

Absolutnie kluczową dla nas kwestią jest obecność w internecie. W tej chwili większość opisów metody harcerskiej ma formę książkową. Nie ma to jak dobra książka czytana w zaciszu przy herbacie. Z drugiej strony nie tylko książką człowiek żyje. Chcemy przywrócić w świecie metody równowagę i do doskonałych pozycji książkowych dodać różnorodne nowe media. Jednak internety się same nie zrobią!
Jeśli jesteś obeznany z działaniem w mediach społecznościowych (obsługujesz w miarę narzędzia, znasz trendy) pomóż nam w PROWADZENIU NASZYCH KANAŁÓW. Nie musisz się deklarować na następne 100 lat harcerstwa. Zrób to w ramach projektu, sprawności, próby. Ustalimy SMART cele i zrobisz tyle ile będziesz mógł. Jeśli umiesz trochę w Wordpressa i Elementora możesz pomóc nam w ROZWIJANIU STRONY metodaharcerska.pl (to jest ta strona, na której teraz jesteś :D). Tutaj podobnie jak w przypadku sociali – umówimy się konkretnie.

Harcmistrzyni Związku Harcerstwa Polskiego filmująca aparatem podczas spotkania. ©ZHP / fot. Karolina Piotrowska

Zostań naszym skautem

Chcielibyśmy przygotować opis mówiony możliwie największą liczbą głosów i wierzymy, że w harcerstwie są tysiące osób, które mają coś do powiedzenia. Zdajemy sobie jednak sprawę, że największym problemem jest dotarcie do tych osób, przekonanie ich i nagranie. Są rozsiani po Polsce jak maskotki ze sklepów na B. Jeśli zatem podoba Ci się nasza koncepcja pomóż nam zgromadzić wszystkie METODZIAKI. Wystarczy, że znasz jednego ze swojego hufca, jeśli możesz poszperać w chorągwi to jeszcze lepiej, a jeśli Twoim domem jest cała Polska to najlepiej. Bywasz na konferencjach instruktorskich? Dawaj nam cynk jeśli jest spotkasz tam osobę, która ma flow i własne doświadczenie.  Chcielibyśmy aby jeden Metodologos pozwolił je wszystkie odnaleźć, zgromadzić i w … eeeee … zieloności/szarości związać :) Jeśli zostaniesz naszym skautem (incepcja) dodamy Cię do zespołu i będziemy razem kminić, szperać i organizować nagrania.

Chwyciło za serce? Masz jakiś pomysł?
Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami przez email lub wiadomość w mediach społecznościowych.