Czy harcerskie braterstwo ma prawdziwą moc?
Oglądaj i gadaj!
🤬🤯😤 Rok 2019 był czasem apogeum sporu o reformę instrumentów metodycznych w ZHP. Działający przy Głównej Kwaterze zespół opublikował swój projekt, różne zespoły instruktorskie publikowały swoje recenzje i uwagi, dyskusja w internecie była gorąca. W tej burzy dwoje instruktorów opublikowało swoje teksty na zupełnie inny temat, które w tamtej sytuacji ustawiły ich po dwóch stronach barykady i dolały oliwy do ognia.
🤔🤗😇 Dwa lata później hm. Justyna Świstek i hm. Marcin Bednarski rozmawiają o tym jakie myśli i emocje towarzyszyły im w tamtym czasie, a także o tym jak teraz postrzegają zawartość swoich tekstów. Ta rozmowa, nagrywana w okresie Bożego Narodzenia, jest efektem kilku wcześniejszych i rozmów, które w sumie trwały kilka godzin. Trzeba było przegadać we dwoje kilka godzin aby lepiej się zrozumieć, poznać.
🤓😎😲 Poza samą rozmową i jej treścią, w której można się odnaleźć i dzisiaj oboje (harcmistrz i harcmistrzyni) chcą aby ta rozmowa stanowiła inspirację do tego jak w harcerstwie rozwiązywać trudne spory, jak w praktyce realizować jedną z zasad harcerskiego wychowania, którą określamy słowem BRATERSTWO. Dyskusje w dużych grupach, z przyczyn praktycznych nie pozwalają na porozumienie, denerwują, w praktyce polegają na wygłaszaniu oświadczeń. Czasem trzeba po prostu do kogoś zadzwonić bezpośrednio.
🥰😊🙃 Bo metoda harcerska, w odróżnieniu od niejednej innej metody wychowawczej jest związana z pewnym zestawem wartości, etosem, sposobem życia. To odróżnia ją choćby od pedagogiki przygody. Jednym ze składników wychowania/samowychowania w harcerstwie jest świadoma (na różnym poziomie) akceptacja tego etosu, tych zasad, wartości. Jedną z nich jest właśnie braterstwo.
Teksty, o których mowa można przeczytać tutaj: