Wyniki wyszukiwania

na razie nie ma nic z tymi frazami...

Loading

Przewiń w dół

Warsztaty

Prowadzimy warsztaty, które są doskonałą propozycją wzbogacenia każdej instruktorskiej imprezy w dowolnej organizacji harcerskiej. Mogą być elementem instruktorskiej konferencji, elementem programu zlotu, zajęciami na kursie instruktorskim (pwd, phm, hm). Warsztaty są pomysłowe, nietuzinkowe i pieczołowicie przemyślane. Warsztaty pomagają wydobyć z uczestników ich oryginalne przemyślenia na temat metody harcerskiej oraz praktyki wychowania w harcerstwie na podstawie ich własnych doświadczeń.

Sąd nad Metodą

Podczas warsztatów dokonujemy sądu* nad skutecznością wychowawczą metody harcerskiej, wpływem harcerstwa na wychowanki/ów oraz tym, które elementy są dla tego wpływu kluczowe.

Uczestnicy próbują odpowiedzieć na pytania: Czy metoda harcerska rzeczywiście zmienia wartości i spojrzenie na świat czy może tylko daje nowe umiejętności? Które elementy naszej metody wychowawczej są najważniejsze, kluczowe i jak powinny być realizowane? Jaki jest stosunek pomiędzy „teorią”, a praktyką harcerskiego wychowania.

Materiały i sposób pracy

Metoda przeprowadzenia warsztatów oraz przygotowane do niej materiały (slajdy, pomoce dla uczestników itp) pozwalają na skonfrontowanie harcerskiego systemu wychowawczego z innymi metodami wychowawczymi, a dzięki temu skrystalizowaniu własnych poglądów, uświadomienia najważniejszych cech odróżniających metodę harcerską od innych. Warsztaty pozwalają także na rozwijanie umiejętności argumentacji.

 

Warsztaty są prowadzone rozbudowaną metodą sądu nad poglądem. Nie jest synonimem oceny „winna/niewinna”. Tytułowy sąd ma podczas warsztatów rolę aktywizującą, pobudzającą emocje w dyskusji.

Raider

  • Ilość uczestników: 5 – 20
  • Czas trwania: minimum 90 minut (wersja maksymalnie skrócona), komfortowo 270 minut (wszystkie elementy)
  • Warunki: uczestnicy powinni mieć możliwość pracy w grupach, dobrze jakby był zapewniony dostęp do prądu i możliwość wyświetlania z projektora (mamy własny)

Kreatywnie o Metodzie

Podczas warsztatów wydobywamy kreatywne moce z absolutnie wszystkich uczestników, aby wymyślać nowe, świeże, trafne, zaskakujące, sposoby przestawienia metody harcerskiej. Wymyślamy obrazy, hasła i memy, żeby dotrzeć do sedna.

Przyzwyczailiśmy się do słownych opisów naszej metody. Z jednej strony na jej temat napisano książki, z drugiej streszczono ją w kilkustronicowych dokumentach. Istnieją oczywiście klasyczne wyobrażenia jak Ręka Metodyki czy nieśmiertelny żaglowiec, ale dominują jednak słowa w dwóch formatach: formalnych zdań i bardzo osobistych refleksji. Nasze warsztaty przełamują tę niemoc!

Sposób pracy

Poprzez ćwiczenia wykorzystujące elementy warsztatów kreatywności, twórczego pisania (Loesje), technik metaforyzowania pobudzamy kreatywność uczestników w celu wygenerowania nowych i wartościowych pomysłów do opisu elementów i cech metody harcerskiej, a także praktyki jej stosowania w harcerstwie.

Zachęcamy uczestników do rozmowy o wspólnocie wychowawczych doświadczeń i opisania jej poprzez wykorzystanie znanych i rozpoznawalnych schematów graficznych (memów, demotywatorów, gifów)

Żyjąc w czasach kultury obrazkowej nie chcemy się na nią obrażać, ale wykorzystać do realizacji harcerskiej misji!

Efekty

Podczas warsztatów powstają unikatowe prace, którym udaje się wyrazić to co czasem niewyrażalne, uchwycić to co nieuchwytne. Efekty prowadzonych przez nas warsztatów można zobaczyć w dziale Krobo w zakładce Kultura obrazkowa i wykorzystać we własnych działaniach kształceniowych.

Raider

  • Ilość uczestników: 5 – 20
  • Czas trwania: 90 – 120 minut (mieścimy się w standardowym bloku programowym)
  • Warunki: uczestnicy powinni mieć możliwość pracy w grupach przy stołach, dobrze jakby był zapewniony dostęp do prądu i możliwość wyświetlania z projektora (mamy własny)